Εκπαιδευτική εκδρομή Β΄ τάξης 2014-15

Posted in Εκπ. Επισκέψεις

Πραγματοποιήθηκε, από 26 Μαρτίου έως 28 Μαρτίου 2015, εκπαιδευτική εκδρομή μαθητών της Β΄ τάξης του Σχολείου μας. Η εκδρομή εντάχθηκε στο πλαίσιο δύο Προγραμμάτων Εκπαιδευτικών Δραστηριοτήτων ι) Νερό, πηγή ζωής και δύναμης (υπεύθυνοι Γεωργούλης Κ., Καμινάρη Ελισ) και ιι) Φιλαναγνωσία (υπεύθυνοι Ατζελίδης Γεωρ., Κοσμάτου Ευγ.). Για το πρώτο πρόγραμμα επιλέχθηκε να επισκεφθούμε το Μουσείο Περιβάλλοντος Στυμφαλίας και το Μουσείο Υδροκίνησης Δημητσάνας, για δε το δεύτερο πρόγραμμα επιλέχθηκε Εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Ναυπλίου με θέμα Ιστορικός Περίπατος στο Κάστρο του Παλαμηδιού. Με την ευκαιρία της διαμονής μας στο Ναύπλιο προγραμματίσθηκαν και επισκέψεις σε δύο σημαντικούς αρχαιολογικούς χώρους της Αργολίδας όπως οι Μυκήνες - Θησαυρός του Ατρέα και ο αρχαιολογικός χώρος της Επιδαύρου. Θεωρούμε ότι οι επισκέψεις μας εκπλήρωσαν το στόχο τους προσφέροντας στους μαθητές μας πλούσιες εμπειρίες τόσο για τα θέματα που διαπραγματεύονται όσο και για την πολιτιστική κληρονομιά της χώρας μας.

Επίσκεψη στη Βουλή 2014-15

Posted in Εκπ. Επισκέψεις

Υλοποιήθηκε από τις 29 έως τις 31 Ιανουαρίου 2015 η προγραμματισμένη Εκπαιδευτική Εκδρομή των μαθητών της Γ΄ τάξης του Σχολείου μας στην Αθήνα με βασικό άξονα την επίσκεψη στο Ελληνικό Κοινοβούλιο.

Η εκπαιδευτική εκδρομή ξεκίνησε από το Πλανητάριο του Ευγενιδείου Ιδρύματος, όπου οι μαθητές παρακολούθησαν στον Θόλο την ψηφιακή παράσταση «Το μυστήριο της Ζωής», μία παράσταση, που με αφετηρία τη γένεση του Ηλιακού Συστήματος και της Γης, προσπαθεί να απαντήσει πώς ξεκίνησε η ζωή στη Γη και πού οφείλεται η εντυπωσιακή ποικιλομορφία των έμβιων οργανισμών που φιλοξενεί. Από τα πρώτα βήματα της ζωής στην εμφάνιση όλο και πιο σύνθετων οργανισμών και απ? την πενταετή αποστολή του Δαρβίνου με το Βρετανικό πλοίο Beagle στη θεμελίωση των θεωριών του για την καταγωγή των ειδών, «Το Μυστήριο της Ζωής» είναι η εντυπωσιακή ιστορία μιας από τις εγκυρότερες επιστημονικές θεωρίες όλων των εποχών: της Θεωρίας της Εξέλιξης.

Το βράδυ της πρώτης ημέρας