Λογοτεχνικός διαγωνισμός 2016-2017

0Και τη φετινή σχολική χρονιά 2016-2017 ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Κεφαλονιάς-Ιθάκης διοργάνωσε τον καθιερωμένο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό για μαθητές των Γυμνασίων - Λυκείων του νομού.

Στις 17 Μαΐου 2017 έγινε η εκδήλωση του Συνδέσμου με αφιέρωμα στον ποιητή Τάσο Λειβαδίτη, πάνω  σε κείμενο του οποίου εκλήθησαν οι μαθητές να γράψουν ποίημα ή πεζογράφημα, και στην οποία ανακοινώθηκαν και τα Βραβεία του φετινού διαγωνισμού των μαθητών.

Μεγάλη  χαρά και υπερηφάνεια νοιώσαμε με την απονομή του 1ου και 2ου Βραβείου Πεζογραφίας στο Σχολείο μας και συγκεκριμένα στον μαθητή μας Αναστάσιο Μουντάκη ( Β΄τάξη) και στην μαθήτριά μας Ευαγγελία Βαγγελάτου (Β΄τάξη) αντιστοίχως.

Διαβάσετε τα βραβευθέντα έργα τους:

1. Α. Μουντάκης, Αν είχαμε αντιδράσει

2.Ευ. Βαγγελάτου, Τραγούδησε αν μπορείς

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος των καθηγητών του Σχολείου μας εύχεται στον Τάσο και στη Βαγγελία η επιτυχία να συνοδεύει κάθε προσπάθειά τους.

BRAVO

Οι δύο βραβευθέντες μαθητές μας

mountakis

Ο Α. Μουντάκης διαβάζει απόσπασμα του έργου του

Symetoxes

Και οι τρείς συμμετέχοντες μαθητές μας
Γερ. Αυγερινός, Ευαγγελία Βαγγελάτου, Αν. Μουντάκης

Εκδήλωση 17ης Νοέμβρη

Το σχολείο και τη φετεινή σχολική χρονιά τίμησε τη μνήμη της εξέγερσης του Πολυτεχνίου διοργανώνοντας με τους μαθητές εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου.

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης εξιστόρησαν τα γεγονότα της περιόδου του Νοέμβρη του 1973, απήγγειλαν ποιήματα και τραγούδησαν επίκαιρα τραγούδια ενώ οι μαθητές Αυγερινός Γεράσιμος και Βαγγελάτου Ευαγγελία πλαισίωσαν μουσικά την εκδήλωση.

Τη διοργάνωση της εκδήλωσης είχαν οι καθηγήτριες Ζαχαράτου Σοφία και Τζουγανάτου Σοφία.

Επέτειος "28ης Οκτωβρίου" 2016

Το σχολείο μας τίμησε και φέτος την Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου με την πραγματοποίηση εκδήλωσης, στις 27 Οκτωβρίου 2016 στο χώρο του Εργαστηρίου Φυσικής.

Στο πρώτο μέρος "Τη Γιορτή της Σημαίας" έγινε η παράδοση της σημαίας του Σχολείου στη σημαιοφόρο Βανδώρου Μαρία και στους παραστάτες Κουρβισιάνου Αικατερίνη και Μαζαράκη Βασίλειο της Γ΄ τάξης, Βαγγελάτου Ευαγγελία και Μουντάκη Αναστάσιο της Β΄ τάξης και Μικελάτου Λουκία της Α΄ τάξης.

Το δεύτερο μέρος ήταν αφιερωμένο στο "έπος του '40" συμμετείχαν μαθητές απ' όλες τις τάξεις του σχολείου είτε εξιστορώντας τα γεγονότα της περιόδου του ελληνοιταλικού πολέμου και της γερμανικής επίθεσης και κατοχής, είτε απαγγέλοντάς ποιήματα Ελλήνων ποιητών, είτε επενδύοντας την εκδήλωση με μουσικά θέματα εμπνευσμένα από τα γεγονότα του 1940.

Την επιμέλεια της εκδήλωσης είχαν οι Φιλόλογοι κκ Κοσμάτου Ευγενία και Καμινάρη Ελισάβετ και στο τεχνικό κομμάτι βοήθησαν οι κ.κ. Πολλάτοε Γ. και Ατζελίδης Γεωργ.

Ημέρα Σχολικού Αθλητισμου 2016

Και τη νέα σχολική χρονιά 2016-17, η πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου, 3 Οκτωβρίου 2016, ήταν Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με σύνθημα «Νοιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους».

Την ημέρα αυτή τα μαθήματά μας ήταν στο προαύλιο του Σχολείου όπου οι μαθητές πραγματοποίησαν διάφορες δραστηριότητες σχετικές με την ημέρα και το θέμα της.

Έτσι, κατασκεύασαν ένα δεκάμετρο Κολάζ με συνθήματα σχετικά με τον αθλητισμό και την αξία της συμμετοχής, αναμετρήθηκαν μεταξύ τους σε διάφορα αθλήματα (Μήκος χωρίς φορά, ρίψη Ιατρικής σφαίρας, Πινγκ-πονγκ , Μπάσκετ, Βόλεϋ, Ρακέτες κα).

Η ημέρα έκλεισε με την ανάρτηση του Κολάζ από όλους τους μαθητές στο χώρο του Σχολείου.

Να σημειωθεί ότι οι μαθητές έκαναν αναφορές σε κεφαλλονίτες Ολυμπιονίκες και Παραολυμπιονίκες.

Λογοτεχνικός Διαγωνισμός 2015-2016

Την Τετάρτη 11 Μαΐου 2016 πραγματοποιήθηκε στην Κοργιαλένειο Βιβλιοθήκη Αργοστολίου η εκδήλωση του  Συνδέσμου Φιλολόγων Κεφαλονιάς - Ιθάκης αφιερωμένη στο λογοτέχνη Δημήτρη Χατζή.   Στο πλαίσιο της εκδήλωσης έγινε και η απονομή των βραβείων του καθιερωμένου μαθητικού λογοτεχνικού διαγωνισμού του Συνδέσμου, το θέμα του οποίου σχετιζόταν με την μετανάστευση και την προσφυγιά με αφετηρία απόσπασμα από το μυθιστόρημα του Δημήτρη Χατζή «Το Διπλό Βιβλίο».
Στο διαγωνισμό
στην κατηγορία δοκιμίου οι μαθητές του σχολείου μας Τσιλιμιδός Παναγιώτης-Άγγελος της Γ΄ τάξης και Αυγερινός Γεράσιμος της Β΄ τάξης απέσπασαν το δεύτερο και τρίτο βραβείο αντίστιχα.
στην κατηγορία ποίησης ο μαθητής Αυγερινός Γεράσιμος της Β΄ τάξης απέσπασε το 2ο βραβείο .

Θερμά συγχαρητήρια στους δύο μαθητές και καλή συνέχεια στις σπουδές και τα ενδιαφέροντά τους.

tsilimidos1AVGERINOS