Επίσκεψη μαθητών του 1964 στο σχολείο μας

Στις 25 Σεπτεμβρίου 2014 επισκέφθηκαν το σχολείο μας μαθητές που φοίτησαν στο σχολείο την περίοδο 1964-1974 προερχόμενοι από περιοχές της Βορείου Ελλάδας.

Σε δύσκολες περιόδους οι μαθητές αυτοί μεταφέρθηκαν και φιλοξενήθηκαν στο Οικοτροφείο της Λάσσης και παρακολούθησαν τις γυμνασιακές τους σπουδές στο τότε "Κοργιαλένειο Γυμνάσιο Αρρένων".

Με την ευκαιρία της επίσκεψής τους και για τη συμπλήρωση 50 χρόνων από τη φοίτησή τους στο σχολικό συγκρότημα, ο Σύλλογός τους "Φίλοι - Φοιτήσαντες στο Οικοτροφείο Λάσσης Κεφαλονιάς" δώρισαν

στο σχολείο μας φωτοαντιγραφικό μηχάνημα υψηλών δυνατοτήτων και προσέφεραν στους τότε καθηγητές τους αναμνηστικές πλακέτες.

Το σχολείο διοργάνωσε μικρή και σεμνή εκδήλωση υποδοχής, υποστηριζόμενο από την ΚΕΔΗΚΕ και τους συλλόγους Γονέων, στην οποία Μαθητές χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς, η κανταδόρικη παρέα του Βασίλη Καλογερά τραγούδησε Κεφαλλονίτικες καντάδες, ανταποδώσαμε, στην προσφορά του Συλλόγου, αναμνηστική πλακέτα και δώρα και παραθέσαμε μικρό μπουφέ με κεράσματα και αναψυκτικά.

Τέλος, ο συνταξιούχος καθηγητής Γεωργάτος Αρ. παρέδωσε προς τους πρώην μαθητές του μάθημα Ελληνικής Γλώσσας.