Βράβευση μαθητών Λογοτεχνικού Διαγωνισμού 2014-15

Ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Κεφαλλονιάς & Ιθάκης και κατά τη φετινή σχολική χρονιά 2014-15 προκήρυξε Μαθητικό Λογοτεχνικό Διαγωνισμό για τους μαθητές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης αφιερωμένο στον ποιητή Μανόλη Αναγνωστάκη. Το θέμα του φετινού διαγωνισμού προέρχεται από το ποίημα του Μανόλη Αναγνωστάκη «Στο παιδί μου» , από την ποιητική συλλογή «Ο στόχος» , που πρωτοεμφανίστηκε στην ποιητική συλλογή Δεκαοχτώ Κείμενα (1970).

Την Παρασκευή 15 Μαΐου 2015 σε εκδήλωση του Συνδέσμου στην Κοργιαλένειο Βιβλιοθήκη Αργοστολίου έγινε η βράβευση των μαθητών και η απονομή βραβείων και επαίνων του Λογοτεχνικού Διαγωνισμού.

Στην κατηγορία Ποίηση Γυμνασίου το 1ο Βραβείο δόθηκε στην μαθήτρια της Γ΄ τάξης του σχολείου μας Νάσια Αντωνάτου για το χωρίς τίτλο ποίημά της.

Στην κατηγορία Διήγημα Γυμνασίου δεν δόθηκε 1ο Βραβείο, το 2ο Βραβείο δόθηκε στην μαθήτρια της Γ΄ τάξης του σχολείου μας Μιγένα Μάτα για το διήγημά της Όταν κρύβεις την αλήθεια, είναι σα να κρύβεις.. .

Ο Σύλλογος Διδασκόντων συγχαίρει τις μαθήτριες και τους εύχεται καλή συνέχεια στις λυκειακές τους σπουδές.