ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΑΙΝΟ

Εκπαιδευτική επίσκεψη στον Αίνο

Ο Αίνος, ¨το μεγάλο βουνό¨, όπως συνηθίζουμε εμείς οι ντόπιοι να λέμε, είναι ένα από τα φυσικά στολίδια του νησιού μας.  Τον επισκεπτόμαστε, κυρίως, όταν είναι  χιονισμένος. Για να γνωρίσουμε όμως τη χλωρίδα και την πανίδα του, πρέπει να περπατήσουμε στο βουνό , στα μονοπάτια  του.

Για αυτό το σκοπό οργανώσαμε εκπαιδευτικό περίπατο της Α΄ τάξης του σχολείου μας στον Αίνο. Την Παρασκευή, 18 Μαϊου, περπατήσαμε το μονοπάτι Περιβαλλοντικό Κέντρο Αίνου ? Χιονίστρα. Οδηγοί μας ήταν δύο μέλη του ¨Φορέα Διαχείρισης Αίνου¨, η κ. Σοφία Μοσχοπούλου, βιολόγος  και η κ. Διονυσία Σπανού, ειδικός δασικής προστασίας.

Την προηγούμενη ημέρα στο σχολείο η κ. Καραγιάννη Βασιλική, γεωπόνος του Φορέα, πραγματοποίησε ενημέρωση για  την περιοχή. Παρουσίασε σε προβολή τα ζώα και τα φυτά και μίλησε για τους κινδύνους που αντιμετωπίζει ο Εθνικός Δρυμός. Εξήγησε, τέλος, τη σπανιότητα και την ιστορία  του ¨μαύρου έλατου¨.

Έτσι, όταν οι  μαθητές μας βρέθηκαν στο φυσικό περιβάλλον του βουνού, παρατήρησαν με προσοχή εικόνες και εντόπισαν ήχους. Κατά την πεζοπορία και με την καθοδήγηση των οδηγών μας είδαν  μικρά έλατα στις άκρες του μονοπατιού, έμαθαν για  τους αποικοδομητές, απόλαυσαν τα τιτιβίσματα των πουλιών του δάσους. Να μην παραλείψουμε τη μοναδική θέα που απολαύσαμε από διάφορα σημεία της διαδρομής!

Τέλος, επισκεφθήκαμε  το Περιβαλλοντικό Κέντρο, όπου είδαμε την έκθεση με φωτογραφικό υλικό και χρήσιμες πληροφορίες για τον Αίνο.

Ευχαριστούμε το ¨Φορέα του Αίνου¨  για την ουσιαστική συμβολή του στη μετάδοση ουσιαστικών γνώσεων στα παιδιά μας μέσω της βιωματικής μάθησης.

20180518 113626

20180518 101926