Νομπέλ

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ , 14 Οκτωβρίου

Άλφρεντ Νομπέλ 1833 , Στοκχόλμη Σουηδίας ? 1896 , Σαν Ρέμο Ιταλίας

Σαν σήμερα το 1863 ο Σουηδός χημικός Άλφρεντ Νομπέλ πατεντάρει την παρασκευή της νιτρογλυκερίνης. Από την εφεύρεσή του αυτή θα κερδίσει πολλά χρήματα, ικανά για να συντηρούν μέχρι σήμερα το Ίδρυμα Νομπέλ, που απονέμει τα ομώνυμα βραβεία. Συγκεκριμένα στη διαθήκη του ο Άλφρεντ Νομπέλ ζήτησε να απονέμονται ετήσια βραβεία σε επιστήμονες και προσωπικότητες που διέπρεπαν και καινοτομούσαν στους κλάδους της Ιατρικής ή Φυσιολογίας, της Χημείας, της Φυσικής, της Λογοτεχνίας και της Ειρήνης. Η απονομή των βραβείων ξεκίνησε το 1901.
 Το 2018:
Βραβείο Νομπέλ Ιατρικής απονεμήθηκε από κοινού στους James P. Allison και Tasuku Honjo για την ανακάλυψη της θεραπείας του καρκίνου με αναστολή του αρνητικού ανοσορρύθμισης.
Το βραβείο Νομπέλ Χημείας απονεμήθηκε το μισό στον Frances H. Arnold "για την κατευθυνόμενη εξέλιξη των ενζύμων" και το άλλο μισό από κοινού στους George P. Smith και Sir Gregory P. Winter "για την παρουσίαση φάγου πεπτιδίων και αντισωμάτων. "
Το βραβείο Νομπέλ στη Φυσική απονεμήθηκε το μισό στον Arthur Ashkin "για τα οπτικά τσιμπιδάκια και την εφαρμογή τους στα βιολογικά συστήματα" και το άλλο μισό από κοινού στους G?rard Mourou και Donna Strickland "για τη μέθοδο παραγωγής τους, υψηλής έντασης, οπτικούς παλμούς ".
Το Βραβείο Νομπέλ Ειρήνης απονεμήθηκε στους Denis Mukwege και Nadia Murad για τη θαρραλέα καταπολέμηση των εγκλημάτων πολέμου και την αναζήτηση δικαιοσύνης για τα θύματα.
Το Βραβείο Οικονομικών Επιστημών απονεμήθηκε στους William D. Nordhaus "για την ενσωμάτωση της κλιματικής αλλαγής στη μακρόχρονη μακροοικονομική ανάλυση" και Paul M. Romer "για την ενσωμάτωση των τεχνολογικών καινοτομιών σε μακροπρόθεσμη μακροοικονομική ανάλυση".
Η Σουηδική Ακαδημία αποφάσισε να αναβάλει το Βραβείο Νομπέλ Λογοτεχνίας 2018.
 Ο νεότερος βραβευμένος με Νομπέλ είναι η Μαλάλα Γιαουσάφζι. Ήταν 17 ετών όταν της απονεμήθηκε το Βραβείο Νομπέλ Ειρήνης του 2014.
 Περισσότερα στον επίσημο ιστότοπο για τα βραβεία Νομπέλ : https://www.nobelprize.org/