ΜΙΚΡΟ ΘΕΑΤΡΙΚΟ

Στα πλαίσια της γιορτής της 25ης Μαρτίου, μαθητές   της Β? και Γ? τάξης του σχολείου μας ερμήνευσαν με πολύ μεράκι ΄Το Άγαλμα΄, ένα απόσπασμα από το θεατρικό έργο ΄Το Μεγάλο μας Τσίρκο΄ του Ιάκωβου Καμπανέλλη.

Το άγαλμα, που είναι ο Κολοκοτρώνης (Φάνης Ντούβαλης, Β? τάξη), στέκει ακίνητο έξω από την Παλιά Βουλή, αλλά ξαφνικά ζωντανεύει. Ο Κολοκοτρώνης, άνθρωπος του λαού, εκφράζει  με αφοπλιστική ειλικρίνεια και αυθορμητισμό  αλήθειες. Τα δυο παιδιά είναι τυχαίοι περαστικοί (Χριστίνα Ντεράι και Αλέξανδρος Παπαναστασάτος, Γ?τάξη), που περνούν μπροστά από το άγαλμα και μιλούν  μαζί του.

Ο διάλογος Κολοκοτρώνη - περαστικών, μέσα από το χιούμορ,  μας προβληματίζει και μας βάζει στη διαδικασία να σκεφτούμε βαθύτερα.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι το θεατρικό έργο «Το μεγάλο μας τσίρκο» του Ιάκωβου Καμπανέλλη, αποτελεί σταθμό για το ελληνικό  θέατρο. Ανέβηκε το καλοκαίρι του   1973, στα χρόνια της  δικτατορίας.  Οι παραστάσεις του ήταν στην ουσία οι  μαζικότερες ? μέχρι το Πολυτεχνείο ?πολιτικές συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας. Υπολογίζεται ότι πάνω από  400.000 θεατές σε Αθήνα και επαρχία  παρακολούθησαν το έργο, που συντελεστές του ήταν μεταξύ άλλων, ο Καζάκος, η Καρέζη, ο Παπαγιαννόπουλος, ο Ξυλούρης, ο Ξαρχάκος και ο Ευγένιος Σπαθάρης.

Οι μαθητές μας, πειστικοί αλλά και διασκεδαστικοί στους ρόλους τους, μας χάρισαν μοναδικές στιγμές. Και σε άλλα!!!