1ο Μουσικό Μαθητικό Φεστιβάλ

Συμμετοχή στο 1ο Μαθητικό Μουσικό Φεστιβάλ

Στο θέατρο ¨Κέφαλος¨ οργανώθηκε το 1ο Μουσικό Μαθητικό Φεστιβάλ Σχολείων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεφαλληνίας ¨Με τη Μουσική?Σαλπάρουμε¨, από την υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων του νομού , κ. Ευαγγελία Σκιαδαρέση. Το ¨μουσικό¨ παρόν έδωσαν τα Ειδικά Σχολεία, τα Γυμνάσια και τα Λύκειά μας. Μαθητές έπαιξαν κλασική μουσική, μπάντες , συγκροτήματα και χορωδίες ερμήνευσαν, κυρίως, έντεχνο και ροκ τραγούδι.

Σε αυτήν την  καλλιτεχνική εκδήλωση είχαμε τη χαρά να συμμετάσχει και το σχολείο μας με τη χορωδία του καθηγητή μουσικής, κ. Σπύρου Κοσμάτου. Οι μαθήτριες Ευαγγελία Μακάροβα , Αλεξάνδρα Ραπάι και Ιωάννα Τσιλιμιδού από την Α΄τάξη, και Αλεξάνδρα Σάντο από τη Β΄τάξη, μέλη της χορωδίας , τραγούδησαν όμορφες μελωδίες με τη συνοδεία του κ. Κοσμάτου στο πιάνο.

Απολαύσαμε μια υπέροχη μουσική παράσταση. Πραγματικά, ¨Με τη Μουσική?Σαλπάραμε¨, αφού τα παιδιά μας ταξίδεψαν σε μαγικούς κόσμους ?

Ήταν μια εξαιρετική βραδιά , που οι μαθήτριές μας έδειξαν ότι το σχολείο είναι δυναμικός φορέας πολιτισμού. Περιμένουμε του χρόνου τη συνέχεια!!!

IMG 20180518 191725