ΑΣΚΤ

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ , 15 Οκτωβρίου

Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών

Ιδρύεται στην Αθήνα η Σχολή Καλών Τεχνών το 1837. Το Σχολείο των Ωραίων Τεχνών, το οποίο άρχισε να λειτουργεί ως καθημερινό το 1840, ήταν από τις νεότερες καλλιτεχνικές σχολές στην Ευρώπη της εποχής.
Σήμερα στη Σχολή λειτουργεί το Τμήμα Εικαστικών Τεχνών, που περιλαμβάνει τους ακόλουθους τέσσερις τομείς: Ζωγραφικής, Γλυπτικής, Χαρακτικής, Θεωρητικών Σπουδών.
Ως αυτοδιοικούμενο ΑΕΙ, η Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών λειτουργεί υπό την εποπτεία του Κράτους. Αποστολή της είναι να αναπτύσσει τις καλλιτεχνικές δεξιότητες των φοιτητών, παρέχοντάς τους τις αναγκαίες θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις πάνω στις εικαστικές τέχνες, αλλά και γενικότερα να συμβάλλει στην κοινωνική, πολιτιστική και οικονομική ανάπτυξη της χώρας.
Η Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών διαθέτει επίσης επτά Καλλιτεχνικούς Σταθμούς στις ακόλουθες περιοχές:
? Καλλιτεχνικός Σταθμός Δελφών.
? Καλλιτεχνικός Σταθμός Μήθυμνας Λέσβου.
? Καλλιτεχνικός Σταθμός Μυκόνου.
? Καλλιτεχνικός Σταθμός Ρεθύμνου.
? Καλλιτεχνικός Σταθμός Ρόδου.
? Καλλιτεχνικός Σταθμός Ύδρας.
? Καλλιτεχνικός Σταθμός Τσεπέλοβου.

Περισσότερα στην επίσημη ιστοσελίδα της Σχολής : http://www.asfa.gr/greek/ASKT/index.html